google-site-verification=EpDY-0uIKerR15m1jX9l0VZ9jA5LwDJ4rsC49Cliy4Q ارتودنسی - مطالب اردیبهشت 1397
منوی اصلی
ارتودنسی
 • احمد خلیلی شنبه 29 اردیبهشت 1397 08:23 ب.ظ نظرات ()

  انجام ارتودنسی در شرق تهران

  نیاز است که ارتودنسی را به میزان بسیار زیادی بشناسیم اما تا به این مطلب برای شما به میزان بسیار کارایی برای شما درباره این موضوع صحبت کرده ایم اما در این مطلب برای شما خواهیم گفت که میتوانید در شرق تهران به مطب های ارتودنسی بسیار خوبی مراجعه کنید.

  ارتودنسی در شرق تهران ،خیابان شریعتی به عنوان حایلی بین شرق و غرب تهران می باشد. بیمارانی که در شرق تهران (نارمک، تهران پارس، هفت حوض، نیروی هوایی، پیروزی و ...) زندگی می کنندو قصد انجام درمان ارتودنسی دارند می توانند به متخصصین ارتودنسی که در خیابان شریعتی مطب دارند مراجعه کنند. 
  مطب ارتودنسی دکتر مسعود داوودیان در خیابان شریعتی حد فاصل ظفر و میرداماد با افتخار میزبان بیماران ارتودنسی شرق تهران می باشد.

  مطب ارتودنسی در شرق تهران

  مطب ارتودنسی جدید دکتر مسعود داوودیان جهت تسهیل دسترسی بیماران شرق تهران در خیابان شریعتی بین میرداماد و ظفر واقع شده است

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی جمعه 28 اردیبهشت 1397 07:27 ب.ظ نظرات ()

  طول دوره درمان ارتودنسی متحرک چهقدر است؟

  پیشتر برای شما بسیار زیاد درباره ارتودنسی محترک صحبت کردیم اما در این مطلب برای شما خواهیم گفت که ارتودنسی متحرک به چه میزان طول خواهد کشید.پس ادامه این مطلب را از دست ندهید چرا که برای شما بسیار مهم خواهد بود.

  طول دوره ئ درمان توسط ارتودنسی متحرک  در کودکان با توجه به نوع مشکل اسکلتی ء پیچیدگی درمانی ء پتانسیل رشدی و همچنین میزان همکاری بیمار می تواند از 6ماه تا چند سلا بطول انجامد. 
  لازم به ذکر است که با افزایش سن کودک و کاهش پتانسیل رشدی امکان اصلاح مشکل فکی با دستگاه های ارتودنسی متحرک  کاهش می یابد.
  در مواردی که ارتودنسی متحرک به عنوان  درمان نگهدارنده و به دنبال درمان ارتودنسی ثابت تجویز شود مدت درمان حداقل 1سال است. در این موارد پس از برداشتن دستگاه ارتودنسیثابت برای اینکه دندانها در موقعیت جدیدشان ثابت بمانند نیاز به ارتودنسی متحرک(نگدارنده) می باشد.

  آشنایی با ارتودنسی متحرک

  نمونه های مختلفی از بلاک های متحرک و کاربرد آنها

  انواع مختلفی از دستگاههای ارتودنسی متحرک وجود دارند که بسته به نوع ناهنجار ی (مشکل فکی اعم از کوچک بودن فک بالا ء فک پایین و یا بزرگ بودن هر یک از آنها نسبت به دیگری ) از انواع مختلفی در سنین مشخص استفاده می شود.

  به طور کلی انواع آنها عبارتند از : 
  پلاک های ساده ء پلاک فانکشنال ء پلاک نگهدارنده ء پلاک invisalign ء پلاک  quadhelix ء پلاک sagittal 
  انواع پلاک های متحرک در سنین مختلف نیز عبارتند از :
  1. پلاک های ارتودنسی در کودکان که هدف اصلاح رشد فک میباشد  مثل پلاک های ساده  و پلاک های فانکشنال 
  2. ریتینر های بعد از درمان ارتودنسی ثابت که هدف از آنها تثبیت نتایج درمان می باشد مثل پلاک های ساده و پلاک های شفاف

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی جمعه 28 اردیبهشت 1397 12:00 ب.ظ نظرات ()

  محافظ بویل اند بایت چیست؟

  پیش ازاین با شما بسیار درباره ارتودنسی و وسایل و ابزار هایی که در این علم به کاربرده میشوند صحبت کرده ایم اما در این مطلب برای شما خواهیم گفت که استفاده از یکی از این وسایل میتواند در تحکیم ارتودنسی برای شما بسیار موثر باشد.پس ادامه این مطلب را از دست ندهید اگر شما به شدت به ورزش علاقه مندید.

  این نوع محافظ های دندانی را نیز میتوان از داروخانه ها تهیه کرد و به منزل آورد و آن را داخل آب داغ بگذارید و سپس در دهان گذاشته تا شکل دندانها را به خود بگیرد.

  مراحل استفاده از یک محافظ بویل اند بایت در خانه
  یک ظرف را پر از آب کنید و بگذارید جوش بیاید ظرف را از روی گاز بردارید و محافظ را داخل آب جوش بیاندازید حدود 30ثانیه تا 1دقیقه صبر کنید تا محافظ نرم شود سپس محافظ را با انبر یا چنگال بزرک بیرون بیاورید و اجازه دهید  تا دمای آن به یک حد قابل تحمل برسد محافظ را روی دندانها بگذارید و دهانتان را ببندید و محکم حدود 30 ثانیه فشار دهید محافظ را از دهان خارج کنید و آن را زیر آب سرد بگیرید تا حالت خود را حفظ کند. اگر محافظ اندازه نبود میتوانید مراحل را باز تکرار کنید تا جاییکه با آن کاملا احساس راحتی کنید.

  محافظ های ورزشی حین در مان ارتودنسی

  محافظ های دهانی حین ورزش چگونه است؟

  محافظ های دهانی با قرار گرفتن دردهان از اصابت ضربات سنگین و ناگهانی به دندانهای بیمار جلوگیری کرده و از آسیب دیدن زبان لب ها و بافت نرم دهان مانند داخل گونه و لب ها جلوگیری میکند. در ادامه به معرفی انواع محافظ ها ی دهانی و نحوه عملکرد آنها می پردازیم که عبارتند از:

  • محافظ  دهانی آماده
  • محافظ بویل اند بایت
  • محافظ دندان سفارشی

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 06:29 ب.ظ نظرات ()

  معایب ارتودنسی بدون سیم چیست؟

  یکی دیگر از شیوه های بسیار مهم و بسیار کاربردی را در ارتودنسی میتوان ارتودنسی بدون سیم دانست ما در این مطلب برای شما خواهیم گفت که ارتودنسی بدون سیم دارای چه معایب و چه مزایایی است.پس ادامه این مطلب را از دست ندهید چرا که برای شما بسیار مفید خواهد بود.

  • محدودیت درمانی برای تمامی افراد
  • نیاز به همکاری بالای بیماران در حفظ و نگداری دستگاهها
  • نسبتا طولانی تر شدن درمان 
  • هزینه درمانی بالاتر به نسبت درمان های ثابت

  مزایای ارتودنسی بدون سیم چیست؟

  • غیر قابل رویت بودن دسنگاهها به علت شفاف بودن دستگاهها
  • به علت حجم کم دستگاهها بیمار حساسیت و نارضایتی کمتری را در قسمت دهان و دندانها حس می کند.
  • به علت متحرک بودن دستگاه بیمار می تواند هنگام غذا خوردن و آشامیدن  آن را خارج کند.
  • داشتن بهداشت بهتر

  مزایای ارتودنسی بدون سیم

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 05:20 ب.ظ نظرات ()

  انواع جراحی فک را بشناسیم

  گفتیم که انسان ها را مشکلات بسیار زیادی روبرو میشوند یکی از این مشکلات دهان و دندانی را میتوان با جراحی های فکی برطرف کرد.در این مطلب برای شما خواهیم گفت که جراحی فک به چه ضورت هایی انجام میشود.پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

  هدف از جراحی ارتوگناتیک حرکت دادن استخوان فک به سمت موقعیت صحیح و متعادل کردن وضعیت استخوانی است. نوع جراحی با توجه به کلاس انحراف فک تعیین می شود گاهی نیز لازم است که موقعیت هر دو فک بالا و پایین اصلاح شود. که انواع آنها عبارتند از:

  • جراحی اصلاحی فک بالا
  • جراحی اصلاحی فک پایین

  جراحی اصلاحی فک چیست؟

  جراحی اصلاحی فک به منظور رفع مشکلاتی انجام می شود که در ارتودنسی متخصص به تنهایی قادر به مرتفع ساختن آنها نیست. البته ارتودنسی معمولا جزء لاینفکی از درمان رفع انحراف فک است. در حالیکه ارتودنسی با هدف ردیف و مرتب کردن دندانها و دستیابی به یک بایت سالم انجام می شود اما دندانهای برخی بیماران به دلیل انحراف فک روی هم قرار نمی گیرند در این شرایط دندان ها هرچقدرهم که مرتب باشند باز هم روی هم قرار نمیگیرند و دهان بسته نمی شود. به این دلیل جراح فک و متخصص ارتودنسی با همکاری یکدیگر جراحی اصلاحی فک را انجام می دهند تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید. از آنجاییکه موقعیت فک به موازات رشد کودک تغیر می کند توصیه می شود که جراح فک پس از توقف رشد کودک یعنی بعد از 18 سالگی  انجام شود.

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 05:21 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 12:54 ب.ظ نظرات ()

  استفاده از براکت های لینگوال یا زبانی

  یکی از بهترین دلایلی که میتواند شما را در انجام ارتودنسی بسیار موفق کند را میتوان استفاده از بهترین ابزار های ارتودنسی دانست .ما در این مطلب برای شما اطلاعاتی را در نظر گرفته ایم که با استفاده از آنها میتوانید به انجام یک ارتودنسی خوب جامه عمل بپوشید.

  براکت های لینگوال براکت های ثابت هستند که به صورت اختصاصی هر فرد تهیه شده و پشت دندان ها متصل می شود. از این رو این براکت ها قابل مشاهده نیستند بنابراین براکت های لینگوال برای افرادی که دوست ندارند براکت های آنها قابل  رویت باشد بهترین جایگزین تلقی می شود. البته این سیستم به دلیل محدودیت های لابراتواری هنوز در ایران  به درستی وجود ندارد

  استفاده از براکت های سرامیکی

  براکت های سرامیکی یا شفاف به عنوان جایگزینی برای براکت های فلزی سنتی به کار می روند چون تقریبا همرنگ دندان ها هستند و تا حدود بسیار زیادی قابل مشاهده نیستند و جلب توجه نمی کنند. معمولا این براکت ها از سرامیک یا مواد پلاستیکی ساخته شده اند و به شیوه ای مشابه براکت های فلزی عمل می کنند. گره های الاستیکی شفاف و گره های فلزی سفید برای استفاده همراه این براکت ها وجود دارد که تا حدود زیادی به کمتر دیده شدن براکت ها کمک می کند. براکت های شفاف نسبت به براکت های فلزی شکننده تر هستند بنابراین باید مراقبت بیشتری نسبت به این براکت ها داشت. البته جدا شدن نگین های سرامیکی نسبت به فلزی از سطح دندان کمتر روی می دهد.

  براکت های لینگوال یا زبانی

  ارتودنسی 

  متخصص ارتودنسی 

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی شنبه 22 اردیبهشت 1397 11:21 ق.ظ نظرات ()

  مهمترین توصیه های متخصص ارتودنسی

  بزرگترین نقش را در هنگام ارتودنسی متخصص این رشته ایفا میکند که باید به صحبت ها و نصایح آن به میزان بسیار زیادی توجه کرد.ما در این مطلب برای شما اطلاعاتی را در نظر گرفته ایم که به خوبی میتوانید آنها را درک کنید و به خوبی به آنها عمل کنید.پس ادامه این مطلب را از دست ندهید چرا که برای شما بسیار مفید خواهد بود.

  همانطور که گفته شد بعد از شروع درمان ارتودنسی ارتودنتیست شما توصیه هایی ائم از نحوه تغذیه صحیح با براکت ها و همچنین نحوه مناسب رعایت بهداشت ارتودنسی که شامل نخ دندان و مسواک ارتودنسی می باشد را به شما می دهد. بدیهی است که دستگاهها در روزهای اول آزار دهنده می باشند و ممکن است بافت های داخلی دهان را ملتهب کنند و یا حتی درد به همراه داشته باشند اما باید بدانید که این دردها طبیعی است و درمان ارتودنسی نیز مانند هر درمان دیگری شامل دردهایی می باشد البته در این صورت می توانید از کلینیک ارتودنسی  خود موم ارتودنسی تهیه کنید تا حدودی از آسیب های وارده به بافت ها  جلوگیری کنید.

  راههای جلوگیری از شل شدن براکت

  راههای جلوگیری از شل شدن براکت چیست؟

  • توجه به توصیه های متخصص ارتودنسی در رابطه با نحوه نگهداری دستگاهها
  • استفاده از مسواک و نخ دندان مخصوص ارتودنسی
  • رژیم غذایی مناسب ارتودنسی
  • تغییر در عادات اشتباه
  • چک کردن براکت ها

  ارتودنسی 

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: شنبه 22 اردیبهشت 1397 11:22 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی جمعه 21 اردیبهشت 1397 11:33 ق.ظ نظرات ()

  تاثیر فشار خون بالا بر ارتودنسی

  گفتیم که افراد با بیماری های خاصی به ارتودنسی مراجعه میکنند یکی از این بیماری های خاص را با نام فشار خون معرفی کردیم اما اینک در این مطلب برای شما خواهیم گفت که این بیماری چه تاثیری بر ارتودنسی خواهد گذاشت.پس اگر شما هم از این  بیماری رنج میبرید ادامه این مطلب را از دست ندهید .

  بزرگ شدن لثه، هیپرپلازی واقعی نیست بلکه تکثیر المان های بافت همبند غیر سلولی لثه را درگیر می کند و عمدتاً واکنش‌ها در سطوح لبیال دندان‌های ثنایا رخ می‌دهند. اگرچه تجمع موضعی پلاک های میکروبی و التهاب و در علت بروز افزایش حجم لثه دخیل هستند و بیمارانی کهارتودنسی ثابت انجام می دهند باید بهداشت دهانی خیلی دقیقی را رعایت کنند. برش جراحی بافت‌های بزرگ شده در جلوگیری از عود مجدد مؤثر است. استفاده از یک داروی ضد فشارخون جایگزین می تواند مشکل را با موفقیت مرتفع کند بدون اینکه لازم باشد به مهارت استفاده بیمار از مسواک وابسته باشیم. داروهای متداول مورداستفاده در بیماران مبتلا به فشارخون عبارتند از دیورتیکها (مثل فوروزماید)، هیدروکلروتیازید، بلوکرهای گیرنده بتا آدرنرژیک (مثل پروپرانولول، متاپرولول) بتابلوکرهای غیرانتخابی (مثل پروپرانولول) مهارکننده‌های ACE (مثل کاپتوپریل)، آگونیستهای گیرنده آلفا۲ آدرنرژیک با تأثیر مرکزی (مثل کلونیدین)، بلوکرهای محیطی نورون آدرنرژیک (مثل گوآنتیدین)

  انجام ارتودنسی در بیماران مبتلا به فشار خون

  فشارخون بالا نشانه‌ای از یک بیماری خاص است و به جای خطای کمی بیانگر یک اختلال کیفی در عملکرد طبیعی بدن است. در نتیجه هر توضیحی درباره فشارخون دلخواه است. فشارخون بالا یک ریسک فاکتور مهم در بیماری های قلبی-عروقی است و علتی اساسی در بروز نارسایی کلیوی و سکته مغزی می باشد. فشارخون بیش از ۱۶۰/۹۵ mm Hg معمولاً در بزرگسالان به عنوان فشارخون بالا در نظر گرفته می‌شود. فشارخون بین ۱۴۰/۹۰ mm Hg و ۱۶۰/۹۵ mm Hg هم فشارخون مرزی است. درمان دندانپزشکی انتخابی برای بیماران مبتلا به فشارخون بالا و کنترل نشده باید تا زمان تحت کنترل درآمدن فشارخون به تعویق بیفتد. هر چند برای بیماران مبتلا به فشارخون بالا که فشارخون آنها به خوبی کنترل شده است درمان ارتودنسی و فشار خون بالا  هیچ منعی ندارد. طی درمان، متخصص ارتودنسی باید مراقب هر نوع کاهش سلامت لثه باشد چون داروهای مسدودکننده کانال کلسیم بخصوص نیفیدیپین با افزایش رشد لثه در ارتباطند. اقدامات خاصی باید انجام شود تا از هر نوع تحریک لثه اجتناب گردد و  متخصص ارتودنسی  قبل از شروع درمان باید در جریان ارزیابی پزشکان قرار گیرد.

  درمان ارتودنسی در بیماران فشارخون

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: جمعه 21 اردیبهشت 1397 11:37 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 12:20 ب.ظ نظرات ()

  تاکید بر رعایت بهداشت در ارتودنسی

  همانطور که گفتیم باید در ارتودنسی موارد بسیار زیادی را مورد توجه قرار داد.اما در این مطلب برای شما یک نکته بسیار مهم را مورد بررسی قرار داده ایم.نکته ای که بسیار درباره آن صحبت خواهیم کرد را با نام بهداشت در ارتودنسی میشناسید.پس ادامه این مطلب را از دست ندهید چراکه بر زیبایی ارتودنسی شما بسیار تاثیر گذار است.
  به گفته اسلامیان تعداد دندان‌ها و میزان حرکت آن‌ها از عوامل مهم در انتخاب دستگاه متحرک یا ثابت است  و در صورت عدم رعایت بهداشت در درمان ارتودنسی تعداد دندان ها بر اثر خرابی کم شده  و  از آنجایی که توانایی دستگاه ثابت بیشتر است، زمانی که میزان حرکت و تعداد دندان‌ها زیاد باشد از آن استفاده می‌ شود، از طرفی دستگاه متحرک برای کارهای حساب شده و کوچک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. دکتر اسلامیان زمان درمان برای دستگاه متحرک را بین دو ماه تا دو سال دانست و تاکید کرد: در بعضی از موارد علاوه بر حرکت دندانی، حرکت ارتوپدیک یعنی حرکت استخوانها یا جابجایی فک هم داریم که زمان درمان بیشتر می‌شود. وی در ادامه بهترین زمان اولین ویزیت ارتودنسی را درسن ۷ تا ۷.۵ سالگی دانست که اگر فرد نیاز به درمان دندانی دیگری هم داشت بتوان انجام داد.

  نقش رعایت بهداشت در ارتودنسی

  اسلامیان یکی دیگر از دلایل انتخاب ارتودنسی ثابت یا متحرک برای هر فرد را میزان همکاری او با پزشک دانست و اشاره کرد: در بچه‌ها نگهداری از پلاک (دستگاه متحرک) سخت است، حتی امکان گم شدن آن وجود دارد از طرفی دستگاه ارتودنسی ثابت بهداشت را دشوار می کند. در بزرگسالان نیز به همین شکل است برخی به خاطر استفاده از پلاک، در صحبت کردن دچار مشکل می‌شوند یا خجالت می‌کشند در محیط خارج از خانه از آن استفاده کنند، پس دستگاه ثابت برای آنها استفاده می کنیم. این متخصص ارتودنسی  در آخر با تاکید بر اینکه بهداشت از عوامل بسیار مهم در ارتودنسی است گفت: اگر فردی بهداشت دهانی مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را رعایت نکند، ارتودنسی با عوارض همراه خواهد بود از جمله در بعضی موارد لکه هایی روی دندانها به علت ارتودنسی توأم با بهداشت ضعیف ایجاد می‌شود که پس از خارج کردن دستگاهها باید درمان ترمیم زیبایی انجام شود.

  بهداشت در ارتودنسی

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی


  آخرین ویرایش: سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 12:24 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 06:09 ب.ظ نظرات ()

  بسیاری از مردم از مشکلی مشترک رنج میبرند که به بهم ریختگی دندان ها مربوط میشود ما در این مطلب برای شما اطلاعاتی را در نظر گرفته ایم که با توجه به آنها میتوانید دریابید که چرا دندان های شما به هم ریخته میشود.پس ادامه این مطلب را از دست ندهید اگر شما هم به دنبال رفع این بی نظمی هستید

  بی‌نظمی دندان‌ها (کراودینگ) ناشی از عدم تناسب بین اندازه دندان‌ها و فضای قوس فکی است، به این معنی که فضای قوس برای قرار گرفتن مرتب تمام دندان‌ها کافی نیست؛ در این شرایط برخی از دندان‌ها به شکل نامنظم و یا خارج از قوس رویش می‌یابند. عوامل ایجاد کننده بی‌نظمی دندان‌ها می‌توانند محیطی (اکتسابی)  و یا ارثی ( ژنتیکی ) باشند، خصوصا ابعاد فکین که به شدت تحت تاثیر عوامل ژنتیکی است. در بین عوامل محیطی می‌توان از دست رفتن زودهنگام دندانهای شیری را نام برد که اغلب به دنبال پوسیدگی رخ می‌دهد. فاکتور محیطی دیگر که نقش آن همچنان مورد بحث می‌باشد فشار ناشی از رویش دندانهای عقل است

  تاثیر دندان عقل و بهم ریختگی دندان ها

  به گفته دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی  و استادیار دانشکده دندان پزشکی رفسنجان خیلی از کسانی که دندانهای بهم‌ ریخته‌ای دارند رویش دندان عقل و فشار آن بر دیگر دندان‌ها را عامل بر هم ریختن نظم دندان‌ها می‌دانند، در این مقاله میخواهیم به نقش دندان عقل در بی نظمی دندان ها بپردازیم ، به همین دلیل اصرار به کشیدن هر چه زودتر دندان‌های عقل دارند. کشیدن دندان عقل نهفته یا نیمه‌ نهفته شرایطی دارد که بر اساس آن‌ها بسیاری از دندان‌پزشکان به بیمارانشان خارج کردن دندان عقل را توصیه می‌کنند، اما جالب است بدانید تحقیقات جدید نشان می‌دهد نقش دندان‌های عقل بر بهم‌ریختن نظم دندان‌های فک بسیار ناچیز و تنها در حدود ده درصد است.

  دلایل بی نظمی دندان ها

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 01:16 ب.ظ نظرات ()

  براکت های سرامیکی کدامند؟

  همانطور که برای شما گفتیم ارتودنسی از وسایل و ابزار های بسیار زیادی استفاده میکند یکی از مهمترین های این ابزار ها را میتوان براکت های دانست علاوه بر این باید دقت داشته باشید که خود این براکت های دارای نمونه های بسیار زیادی هستند ما در این مطلب برای شما اطلاعاتی را در نطر گرفته ایم درباره براکت های سرامیکی که یکی از بهترین نمونه های براکت هستند.

  به گفته وی استفاده از این براکت ها به ویژه همراه با سیم های همرنگ دندان به افرادی توصیه می شود که نمای فلزی براکت ها موجب دلسردی آنان از انجام ارتودنسی شده است چرا که تشخیص وجود این براکت ها بر روی دندان برای دیگران به آسانی میسر نخواهد بود. این متخصص ارتودنسی ادامه داد: براکت های پلاستیکی معمولا شفاف یا سفید رنگ هستند ولی از کیفیت پایینی برخوردارند و در ارتودنسی مدرن جایگاهی ندارند. براکت های لینگوال (زبانی) نیز پشت دندان ها متصل می شوند و عملا از خارج دیده نمی شوند. این براکت ها به دلیل ایجاد آزردگی زبان و هزینه های بالاتر برای همه قابل استفاده نیست و استفاده از آن ها به اندازه سایر روش های ارتودنسی در جهان رایج نیست.

  براکتهای سرامیکی (همرنگ شیشه)

  براکت ارتودنسی

  این متخصص ارتودنسی در مورد جدیدترین تکنیک ها و ابزارهای مدرن این روش درمانی اشاره کرد: در حال حاضر استفاده از ابزارهای مدرن برای انجام ارتودنسی موجب کاهش ناراحتی های حین درمان و افزایش انتخاب های درمانی برای بیمار شده است. برای انجام ارتودنسی در بزرگسالان از نگین هایی به نام براکت استفاده می شود که بر روی دندانها کار گذاشته می شوند. این براکت ها در چند نوع فلزی، سرامیکی (شفاف)، پلاستیکی و لینگوال (زبانی) وجود دارند. دکتر گلشاه همچنین گفتند براکت های فلزی معمول ترین براکت هایی هستند که در ارتودنسیبه کار گرفته می شوند. در اغلب موارد ظاهر فلزی مشخص این سیستم برای درمان شونده چندان خوشایند نیست

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 01:21 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی جمعه 14 اردیبهشت 1397 01:49 ب.ظ نظرات ()

  معرفی و آشنایی با دندان عقل نهفته

  همانطور که پیش از این برای شما گفته ایم دندان های عقل دارای نمونه های بسیار زیادی هستند اما در این مطلب برای شما خواهیم گفت که این دندان های عقل گاعهی نهفته هستند و ما باید با سرعت بسیار زیادی از شر آنها خلاص شویم.پس ادامه این مطلب را به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که دندان های عقل چگونه باید کشیده شوند. 

  1- تورم (التهاب) دهان و گونه‌ها: این علائم در چند روز اول شدیدتر بوده، اما به مرور زمان بهتر می‌شوند؛ فشار دادن آرام یک پارچه سرد روی صورت و استفاده از داروهای ضدالتهاب (به شکلی که دندانپزشکتان توصیه کرده) به کاهش ورم کمک می‌کند.

  2- احساس یک مزه ناخوشایند در دهان

  3- درد، که شدت آن بسته به دشواری و پیچیدگی کشیدن دندان متفاوت خواهد بود.

  4- جای حفره دندان را با بخیه می‌بندیم. این بخیه‌ها (در صورت قابل جذب بودن) تا زمانی که از بین بروند در دهان باقی مانده یا (در صورتی که بخیه‌های ابریشمی باشند) بعد از چند روز توسط دندانپزشک کشیده می‌شوند.

  5- برای دندان‌ عقل نهفته  پایین، (در 0 تا 10% از موارد) خطر آسیب‌دیدگی عصب آلوئولار تحتانی وجود دارد (البته، این مورد به میزان نزدیک بودن این عصب به ریشه‌های دندان‌ها بستگی دارد؛ این فاصله را می‌توان با رادیوگرافی های باکیفیت تخمین زد). این وضعیت می‌تواند باعث مورمور شدن و یا بی‌حسی موقت لب پایین ، چانه یا زبان شود

  مهم ترین مزایای کشیدن دندان عقل 

  1- جلوگیری از شلوغی دندان‌ها

  2- جلوگیری از عفونت‌های مکرر

  3- از بین بردن بوی بد دهان که ناشی از تشکیل پلاک روی دندان‌های عقل است.

  4- تمیز کردن دندان‌های عقل دشوار است که باعث می‌شود این دندان‌ها راحت‌تر دچار پوسیدگی شوند.

  5- دندان‌های عقل، در صورتی که کج رشد کنند، باعث نابودی دندان‌های سالم مجاور می‌شوند

  6- تمیز کردن داخل دهان راحت‌تر خواهد بود.

   

   

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی جمعه 14 اردیبهشت 1397 10:36 ق.ظ نظرات ()

  اتجام عمل ارتودنسی برای افراد مسن

  گاهی مواقع با این مورد برخرود خواهیم کرد که استفاده از ارتودنسی و انجام عمل های ارتودنسی ممکن است مورد توجه افراد مسن و یا دارای سنین بالا قرار گیرد ما در این مطلب برای شما خواهیم گفت که استفاده از ارتودنسی در افراد مسن به چه صورت امکان پذیر است .پس اگر شما هم کمی از سنتان بالا رفته است اما مشتاق استفاده از ارتودنسی هستید ادامه این مطلب را از دست ندهید چرا که به انجام عمل های ارتودنسی برای شما بسیار کمک خواهد کرد.

  عامل اصلی که امکان عمل ارتودنسی را فراهم میکند سلامت لثه است و ربطی به سن و سال بیمار ندارد. در افرادی که سن بالا دارند احتمال دارد با محدودیت هایی همراه شود که تنها با تشخیص متخصص ارتودنسی امکان پذیر میباشد.بعضی اوقات ناهنجاری هایی هرچند کوچک در افرادی که سن بالایی دارند فقط نیازمند ارتودنسی است. در بعضی حالت ها که ناهنجاری ها شدید است ، بجز ارتودنسی جراحی فک هم دارای اهمیت میباشد. در این حالت بین 6 تا 12 ماه فرد با ارتودنسی دندان هایش را مرتب سپس بعد از این که دندان مرتب شد جراحی فک نیز انجام میشود. برای اینکه بفهمیم لثه ما بیمار است یا نه با یک مسواک نرم یا نخ دندان میتوان لثه را ماساژ داد ، اگر خونریزی داشت باید سراغ یک متخصص ارتودنسی رفت. هر نوع انحرافی که در موقعیت طبیعی دندان اخلال ایجاد میکند میتوان با روش ارتودنسی دندان را بجای خود باز گزداند.ارتودنسی فقط محدود به مرتب کردن دندان نمیشود و بوسیله آن میتوان استخوان بالا و پایین فکی را به جهت دلخواه حرکت داد.یک متخصص ارتودنسی باید از شیوه جدید جراحی مختص افراد مسن تلاش کند بین جزییات صورت هماهنگی ایجاد کند.ردیف شدن دندان بجز اینکه زیبایی همراه دارد ، باعث بهتر شدن حالت صحبت کردن ، جویدن و پایین آمدن استرس روانی هم کمک میکند.

  انجام ارتودنسی در سنین بالا

  ارتودنسی با بهبود دندان ها و ظاهر شخص اعتماد بنفس او را ارتقا و باعث عالی شدن اعتماد بنفس در این افراد میگردد.در ضمن احتمال دارددر صورت نامنظمی وعدم روی هم قرار گرفتن دندان در فک بالا وپایین استخوان و لثه را کم کم از بین میبردو حتی در بعضی موارد سردرد و مشکل مفصلی همراه می آورد. در صورتی که چنین نشانه هایی مشاهده میکنید توصیه میشود برای درمان به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.  برخی افراد بخاطر اینکه به درستی مراقب دندان ها مراقبت میکنند و یا جنس آن ها خوب است تا 50 سالگی هم احتمال اینکه دندانشان سالم باشد وجود دارد . این اشخاص با داشتن لثه هایی سالم میتوانند برای ردیف کردن دندان ارتودنسی انجام دهند و از امتیازات آن بهذره ببرند

  ارتودنسی در سنین بالا

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 08:27 ب.ظ نظرات ()

  ارتودنسی با براکت دیمون گونه انجام میشود؟

  پیشتر برای شما اطلاعات بسیار زیادی درباره ارتودنسی و شیوه های مختلف این علم پرداخته ایم اما در این مطلب برای شما اطلاعاتی را در نظر گرفته ایم که به بررسی یکی از بهترین شیوه های ارتودنسی با نام ارتودنسی دیمون خواهد پرداخت.پس ادامه این مطلب را از دست ندهید چرا که برای شما بسیار مفید خواهد بود.

  به طور کلی در هر سیستم درمانی ارتودنسی ثابت هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و اگر شرایط مطلوب از لحاظ سلامت دندانی، لثه ای و شرایط سیستمیک برقرار باشد، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد

  ارتودنسی دیمون بدون محدودیت سنی

  در سیستم های معمولارتودنسی طبق پاره ای تحقیقات مرتبط با فرایند حرکات دندانی، تغییرات بافتی در نسوج دندانی به دلیل اعمال نیروهای زیاد روی دندان ها، تأثیرات جانبی تحلیل ریشه و آزردگی بافت های پریودنتال بیشتر است، ولی برخی مطالعات نشان می دهد که در نهایت نتیجه درمان در طولانی مدت بین دو روش معمول ارتودنسی و سیستم دیمون یکسان است. همانگونه که برخی تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که در سیستم دیمون میزان کشیدن دندان به طور معنا داری کاهش یافته است و پاره ای دیگر از پژوهش ها این امر را تایید نمی کنند.

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • احمد خلیلی یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 01:44 ب.ظ نظرات ()

  استفاده از مسواک برقی هنگام بیماری های عفونی

  گاهی برای برخی از افرادی که از ارتودنسی استفاده میکنند این مشکل پیش می آید که دچار بیماری های عفونی میشوند یک مسئله که درباره این بیماری ها برای شما ویا هر کس دیگری مطرح است  را میتوان این دانست که آیا در هنگام عفنت نیز میتوان از مسواک های برقی استفاده کرد؟ما در این مطلب برای شما اطلاعات بسیا خوبی را در این باره در نظر گرفته ایم.پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.
  ریسک استفاده از مسواک برقی خیلی زیاد نیست اما در یک تحقیق پایلوت مشخص شد که استفاده از مسواک برقی نسبت به مسواک‌های معمولی یا اولتراسونیک، بیشتر امکان باکتریمی موقتی را در پی دارد. محققان به این نتیجه رسیدند که باکتریمی حاصله ممکن است روی بیمارانی تأثیر بگذارد که دچار عارضه قلبی مادرزادی بوده و در معرض خطر اندوکاردیت باکتریایی هستند. با این‌ وجود یافته‌های آن‌ها حاکی از آن است که یک‌مرتبه مسواک زدن شدید هم موجب افزایش باکتریمی شده اما به این سؤال پاسخ نمی‌دهد که آیا باکتریمی به وجود آمده می‌تواند از طریق طرح تشدید مسواک روزانه کاهش یابد یا خیر.

  تاثیر ارتودنسی بر باکترمی

  عمده‌ترین مرحله ارتودنسی  که عامل اصلی ابتلا به باکتریمی است جاگذاری کش های سپریتور بین دندان‌هاست. لوکاس و همکارانش درباره باکتریمی ناشی از جاگذاری سپریتورها میان دندان‌ها، قالب‌گیری فک فوقانی با آلژینات، جاگذاری بند و تنظیم آرچ وایر روی دستگاه ثابت تحقیقاتی انجام داده‌اند. بلافاصله قبل از شروع درمان و ۳۰ ثانیه پس از انجام درمان به صورت تصادفی از بیماران ارتودنسی شده نمونه خون گرفته شد. میانگین تعداد کلی باکتری‌های هوازی و غیر هوازی در مقایسه با نمونه‌های خونی شاهد پس از جاگذاری یک سپریتور بسیار بیشتر بود. بین شاهد، قالب‌گیری و جاگذاری بند هیچ تفاوتی وجود نداشت.

  ارتودنسی و باکترمی

   

  ارتودنسی

  متخصص ارتودنسی

  آخرین ویرایش: یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 02:18 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 2 1 2
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو